Baggrundsgrupper

Børn og Unge (BU)

Kirsten Andkjær Petersen

Tovholder

kirstenap@gmail.com

29401154

Martin Geysner

Tovholder

martin@eksperimentrum.dk

26365422

Byudvikling, Økonomi og Plan (BØP)

Poul Burian-Hansen

Tovholder

pb@burian.dk

40465023

Hosein Mirshahi

Medlem

hosein_mirshahi@yahoo.dk

53536306

Steffen Røhl

Medlem

steffenroehl@gmail.com

52253624

Kultur og Borgerservice (KB)

Christoph Lodemann

Tovholder

lodemann@gmail.com

Kirsten Andkjær Petersen

Medlem

kirstenap@gmail.com

29401154

Kristian Hald Jensen

Medlem

Laura Marie Klindt Nielsen

Medlem

lauraklindtnielsen@gmail.com

Martin Geysner

Medlem

martin@eksperimentrum.dk

26365422

Rasmus Rydahl, NOMADE

Medlem

rasmus@nomade.dk

21443528

Ulf Torlyn

Medlem

ulf.torlyn@gmail.com

41857485

Sander Jensen

Medlem

sander.jensen@alternativet.dk

30288442

Social og beskæftigelse (SB)

Bodil Burian

Tovholder

bb@burian.dk

51228147

Carsten Borup

Medlem

carsten.borup.alternativet@gmail.com

20806900

Teknik og miljø (TM)

Anders J. Jensen

Tovholder

andersjjensen1@gmail.com

24295206

Mikkel Sørensen

Medlem

mikkel@dandesign.dk

22648322

Politikudviklingsgrupper

Ud over baggrundsgrupperne har vi også enkelte specifikke politikudviklingsgrupper:

Integration og Ligeværd (IL)

 

Bodil Burian

Tovholder

bb@burian.dk

51228147

Lissi Bagge

Medlem

lissibagge@hotmail.com

61859339

Vær Med

Om baggrundsgrupperne

Hvis du gerne vil deltage i det lokalpolitiske arbejde, så er der mulighed for at være med i en eller flere af vores baggrundsgrupper.

Hver grupper tager sig af et særligt politisk område, og er vores byrådsmedlems nærmeste samarbejdspartnere.

Når byrådsdagsordenen udsendes hver 14. dag, træder baggrundsgrupperne til og udarbejder mulige indstillingerne til Alternativets byrådsmedlem.

Grupperne mødes på udvalgte mandage på rådhuset indenfor tidsrummet kl. 16-20, som det nu passer deltagerne. Nogen hver uge andre med to-tre ugers mellemrum. Kontakt tovholderne i de enkelte grupper, hvis du gerne vil deltage (se kontaktoplysninger til højre).

Der er fællesmøde på udvalgte torsdage, hvor vores folkevalgte også vil være til stede.

Årshjul

Vi er på vej med årshjul for de enkelte baggrundsgrupper, der viser vigtige og tilbagevendende politiske handleområder.